27.9.11
Terves kehas terve vaim!
Maria on trampoliini ehk batuudihüpetes meister,
Arthurile on edu toonud jalgpallimäng.
Rõõmustame silmapaistvate saavutuste üle ja soovime visadust jätkata!
TERVES KEHAS TERVE VAIM
H. Jänes
Õppimine on vaimne töö. Sellega sa treenid oma aju. Iga õppeaasta jooksul areneb su mälu, suurenevad vaimsed võimed ja süvenevad teadmised. Kiire vaimse arengu kõrval kipub kehaline areng enamasti aeglustuma, sest suure osa päevast istud sa raamatu taga. Koos kehalise arengu aeglustumisega muutub vere koostis, langeb südame töövõime, nõrgeneb nägemine jne. Kooliaasta lõpuks nii vaimne kui ka kehaline töövõime väheneb ja organism nõrgeneb. Tekib kevadväsimus - sa muutud uniseks, loiuks ja koolitöö ei edene kuidagi. Suvel on olukord vastupidine. Suvise koolivaheaja jooksul kehaline areng kiireneb, vaimne aeglustub.
Teadlased on leidnud, et tunniplaane oleks vaja muuta. Igapäevane võimlemistund tagaks õpilase igakülgsema arengu õppeaasta jooksul. Aga kooli võimlemistundidestki jääb napiks. Kehakultuuriga tegele ka vabal ajal - mängi palli, suusata, uisuta, uju, sõida rattaga, matka, aita isa ja ema aias või mõne muu töö tegemisel. Mängi luure- ja röövlimänge, peaasi - ära konuta toas diivanil.
Lihaste jõud suureneb kehaliste harjutuste ja kehalise töö mõjul seetõttu, et töötavasse lihasesse voolab rohkem verd, mis toob kaasa rohkem toitaineid. Lihasekiud saavad kasvada ja tugevneda. Uusi lihasekiude tekib juurde. Silmaga võib näha, kuidas lihased treeningu mõjul suurenevad. Lihaste arenemine arendab ka luustikku. Sellepärast kehaliselt treenitud inimese kehaehitus ja kehahoiak ongi meeldivad. Ta liigutused on kiired, sujuvad, osavad ja täpsed. Ta on vastupidav ja karastatud.
Peale lihaste ja luude arendab kehakultuur ka kõiki teisi elundeid. Lihaste kokkutõmbumine soodustab vere voolamist veresoontesse. Paraneb kogu verevarustus, kõik rakud saavad rohkem toitu ja hapnikku. Kehalisel tegevusel tugevneb ka südamelihas. Paraneb kopsude tegevus. Kogu keha saab rohkem hapnikku. Pärast kehalist pingutust on "kondid pehmed" ja lihased väsinud, kuid tuju hea. Pärast sportimist on pea palju selgem ja õppimine hõlpsam, sest vaimse tööga tegelev osa ajust sai puhata.
Tellimine:
Postituse kommentaarid (Atom)
0 kommentaari:
Postita kommentaar